تفاوت فیلتر تصفیه آب با سختی‌گیر

تفاوت فیلتر تصفیه آب با سختی‌گیر

برخی افراد معتقدند که در صورت استفاده از سیستم سختی گیر (بیشتر بخوانید: سختی‌گیر آب چیست؟) علاوه بر دست‌یابی به آبی سختی‌گیری شده، آبی فاقد سایر محتویات خطرناک نظیر مواد شیمیایی، کلر و ... خواهند داشت؛ اما حقیقت این است که سیستم سختی‌گیر از نظر خلوص هیچ‌گونه تاثیری بر کیفیت آب نخواهد داشت.

برخی دیگر معتقدند که استفاده از فیلتر تصفیه آب انتخاب بسیار مناسبی برای حل مشکلات ناشی از سختی آب (بیشتر بخوانید: مزایا و معایب سختی آب) است. این دیدگاه نیز به صورت کامل موردقبول نیست.

همانطور که از جملات فوق به نظر می‌رسد، انتخاب میان فیلتر تصفیه آب و سختی‌گیر موضوعی است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. بنابراین در این مقاله سعی داریم تفاوت میان فیلتر تصفیه آب و سختی گیر را بیان کرده و ببینیم در چه شرایطی، کدام یک از این سیستم‌های تصفیه آب انتخاب هوشمندانه‌تری است.

آیا سختی‌گیر، آب را فیلتر و تصفیه می‌کند؟

استفاده از آب سخت خطر چندانی برای سلامتی افراد ندارد و چه بسا به دلیل وجود مواد معدنی در آن می‌تواند برای بدن مفید نیز باشد. به همین دلیل هدف استفاده از سختی‌گیر حذف آلودگی‌های موجود در آب (بیشتر بخوانید: آلودگی‌های آب لوله‌کشی شهری)نیست. می‌توان گفت که تنها دلیل استفاده از سختی‌گیر جلوگیری از ایجاد رسوب در سیستم لوله‌کشی است.

در مطالب گذشته نیز بیان شد که سیستم سختی‌گیر با استفاده از یک بستر از جنس رزین کاتیونی که به وسیله آب نمک احیا می‌شود می‌تواند کلسیم، منیزیم و سایر یون‌های ایجادکننده سختی آب را از بین ببرد. سختی‌گیر ضمن کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری باعث افزایش طول عمر و بازدهی بیشتر سیستم لوله‌کشی، آبگرمکن‌ها، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و ... می‌شود.

سیستم سختی‌گیر یک سیستم تصفیه آب ورودی ساختمان محسوب می‌شود که در ورودی ساختمان نصب شده و سختی تمام آب ورودی به ساختمان را از بین می‌برد. برای پاسخ به سوالی که در ابتدا مطرح شد باید گفت که "بله" سختی‌گیر آب را فیلتر و تصفیه می‌کند اما تنها چیزی که از آب حذف می‌کند، سختی آب است و بر روی سایر محتویات موجود در آب نظیر میکروارگانیسم‌ها، فلزات سنگین، کلر و سایر مواد شیمیایی تاثیری ندارد. خلاصه مطالب بیان‌شده پیرامون سختی‌گیر در جدول زیر آمده است:

محتویات آب
حذف می‌شود یا خیر؟
ذرات معلق
تاثیر اندکی دارد اما ممکن است سبب آسیب رساندن به سیستم شود.
سختی آب
بله
بو و مزه
خیر
کلر
خیر
مواد شیمیایی
خیر
فلزات سنگین
خیر
میکروارگانیسم‌ها
خیر
آهن
تاثیر اندکی دارد اما ممکن است سبب آسیب رساندن به سیستم شود.

آیا فیلتر تصفیه آب، سختی آب را از بین می‌برد؟

در پاسخ به سوال فوق باید گفت که فیلتر تصفیه آب بسته به انواع آن می‌تواند بر روی سختی آب تاثیر داشته و یا نداشته باشد. برای مثال هنگامی که راجع به ناخالصی‌هایی نظیر مواد شیمیایی، فلزات سنگین، آفت‌کش‌ها و ... نگرانی وجود داشته باشد، انتخاب یک فیلتر تصفیه آب، انتخاب هوشمندانه‌تری است.

فیلتر تصفیه آب انواع مختلفی دارد که می‌توان به فیلتر ممبران اسمز معکوس (بیشتر بخوانید: تصفیه آب به روش اسمز معکوس چیست؟فیلتر کربن اکتیو (بیشتر بخوانید: مقایسه فیلترهای کربن اکتیو و کربن بلاک)، فیلترهای میکرونی و ... اشاره کرد. بسته به نوع فیلتری که انتخاب می‌شود، ناخالصی‌ها طی فرآیندهای مختلفی نظیر جذب سطحی، تبادل یونی و یا بر اساس اندازه ذرات و ... از آب حذف می‌شوند و پس از مدتی با انجام عملیات احیای فیلتر، تعویض فیلتر (بیشتر بخوانید: زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی) و یا از طریق مسیر پساب (بیشتر بخوانید: راهکارهایی جهت استفاده از پساب دستگاه تصفیه آب) آن به صورت کامل از دستگاه تصفیه آب خارج می‌شوند. در جدول زیر خلاصه مطالب بیان‌شده راجع به فیلتر تصفیه آب آمده است:


محتویات آب
حذف می‌شود یا خیر؟
ذرات معلق
بله
سختی آب
تقریبا حذف می‌شود اما سبب گرفتگی فیلتر می‌شود.
بو و مزه
بله (فیلتر کربن اکتیو)
کلر
بله (فیلتر کربن اکتیو)
مواد شیمیایی
بله (فیلتر کربن اکتیو یا اسمز معکوس)
فلزات سنگین
بله (فیلتر کربن اکتیو یا اسمز معکوس)
میکروارگانیسم‌ها
بله (فیلتر UV یا اسمز معکوس)
آهن
بله

انتخاب میان فیلتر تصفیه آب یا سختی‌گیر آب

برخلاف سیستم سختی‌گیر آب که عمدتا در ورودی ساختمان نصب می‌شود، سیستم‌های فیلتراسیون آب در محل استفاده نصب می‌شوند نظیر زیر سینک آشپزخانه و یا روی شیر برداشت آب. هدف از این کار این است که آب برای استفاده مشخصی که مربوط به همان مکان استفاده است، تصفیه شود. این موضوع سبب می‌شود که عموما فیلتر تصفیه آب قیمت و ابعاد کمتری نسبت به سختی‌گیر داشته باشد. باید گفت که هر سختی‌گیر یک سیستم فیلتراسیون و تصفیه آب محسوب می‌شود اما هر فیلتر تصفیه آب یک سختی‌گیر نیست.

انتخاب صحیح فیلتر تصفیه آب یا سیستم سختی‌گیر بستگی به کیفیت آبی که قرار است تصفیه شود و نیز هدف ما از تصفیه آب دارد. اگر آب محتوی مقادیر زیادی کلسیم و منیزیم باشد قطعا با مشکل سختی آب روبرو خواهیم بود و نیاز به خرید سختی‌گیر وجود خواهد داشت. اگر آب حاوی مواد شیمیایی و یا آلودگی‌های میکروبی باشد بهتر است که از یک فیلتر تصفیه آب استفاده شود. بنابراین می‌توان گفت که سختی‌گیر آب از تاسیسات شما مراقبت می‌کند و فیلتر تصفیه آب از سلامتی شما.

۱۷ مهر ۱۳۹۸