تصفیه آب در کارواش‌ها

بازیابی آب و استفاده مجدد از آن در کارواش‌ها هم از منظر زیست‌محیطی و هم از منظر اقتصادی، امری ضروری است. متأسفانه خطر پاتوژن‌های میکروبی در آب شست‌وشو چندان جدی در نظر گرفته نمی‌شود.

آلودگی‌های ناشی از شست‌وشوی اتومبیل‌ها


تصفیه آب در کارواش‌ها

شست‌وشوی اتومبیل در خیابان‌ها سال‌های زیادی است که به دلیل مصرف بی‌رویه آب و کمبود منابع آبی و همچنین ایجاد آلودگی‌های محیطی، امری ناپسند تلقی می‌شود. آب حاصل از شست‌وشوی اتومبیل و وسایل نقلیه می‌تواند حاوی روغن‌ها و روان کننده‌های مختلف، قطران، مواد معلق، فلزات سنگین و میکرو ارگانیزم‌ها باشد که می‌تواند در منابع آب زیرزمینی نفوذ کرده، آن را آلوده نموده و برای سلامتی خطرساز باشد.

شست‌وشوی اتومبیل در کنار نهرها و رودخانه‌ها نیز باعث آلودگی زیست‌محیطی می‌شود. این آب به‌طور مستقیم وارد آب‌های سطحی شده و علاوه بر احتمال بروز بیماری‌های مختلف برای انسان، برای آبزیان و سایر موجودات نیز خطرات جبران‌ناپذیری به بار می‌آورد.

میزان مصرف آب در شست‌وشوی خودروها


شست‌وشوی اتومبیل و وسایل نقلیه با دست، بسیار بیشتر از شست‌وشوی آن در کارواش آب مصرف می‌کند. میزان مصرف آب در شست‌وشوی دستی وسایل نقلیه در حدود ۴۰۰ لیتر برای هر اتومبیل است. این مقدار در یک کارواش معمولی بدون تجهیزات تصفیه و بازیابی آب برابر با ۱۵۰ لیتر بوده و در کارواش‌های مدرن که از سیستم بازیابی و تصفیه آب استفاده می‌کنند، به ۵۰-۱۰ لیتر برای هر وسیله نقلیه می‌رسد. با توجه به هزینه‌های استفاده از آب شهری و همچنین خطرات زیست‌محیطی در کنار محدود بودن منابع آبی، استفاده از یک سیستم مجهز و نوین در بازیابی و تصفیه آب در کارواش‌ها باعث کاهش محسوس هزینه‌ها خواهد شد؛ چراکه با وجود این سیستم‌های تصفیه آب، ٪۹۰-۷۵ در مصرف آب موردنیاز برای شست‌وشوی اتومبیل‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

تصفیه آب در کارواش‌ها

فناوری‌های تصفیه آب کارواش


سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب کارواش‌ها می‌توانند شامل مراحل زیر باشند:

 • واحدهای خنثی‌سازی
 • واحدهای فیلتراسیون
 • واحدهای انعقاد و لخته سازی
 • تجهیزات تصفیه بیولوژیکی
 • واحدهای گندزدایی

گندزدایی و ضدعفونی کردن آب کارواش


در کارواش‌ها هم کارمندان و هم مراجعه‌کنندگان باید به دلیل احتمال وجود آلودگی‌های زیستی، از معرض این تهدید در امان باشند. این مشکل زمانی بیشتر خواهد شد که آب مورداستفاده در شست‌وشوی اتومبیل در محیطی بسته افشانده شود. این مسئله باعث خواهد شد که افراد با تنفس هواپخش‌های تشکیل‌شده (آئروسل‌ها) دچار بیماری‌های باکتریایی و ویروسی خطرناکی شوند. احتمال بروز این موضوع در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف‌تر، بیشتر است.

تصفیه آب در کارواش‌ها

از روش‌های زیر می‌توان برای گندزدایی آب در کارواش‌ها استفاده کرد:

قارچ‌ها، باکتری‌ها (مانند باکتری لژیونلا) و ویروس‌ها می‌توانند با نصب تجهیزات ازون‌زنی الکتریکی از آب مورداستفاده در کارواش‌ها برای شست‌وشوی اتومبیل تصفیه و حذف شوند. ازون تأثیر بسزایی در از بین بردن چنین میکرو ارگانیزم‌هایی دارد. نصب این تجهیزات بسیار آسان است و در گندزدایی و تصفیه آب کارواش بسیار به کار خواهد آمد. استفاده از ازون در گندزدایی، برخلاف کلر اثر مخربی بر بدنه اتومبیل نیز نخواهد داشت.

سختی گیری آب کارواش


تصفیه آب در کارواش‌ها

علاوه بر نقش مؤثر سیستم‌های گندزدایی در تصفیه آب کارواش، باید به کاربرد سیستم‌های اسمز معکوس (RO) نیز اشاره کرد. یک سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب کارواش می‌تواند آب خالص تولید کرده و با استفاده از آن، پس از خشک شدن خودرو هیچ اثری از رسوب و لکه‌های سفید روی بدنه خودرو مشاهده نخواهد شد. همچنین استفاده از آب سختی گیری شده توسط سیستم‌های اسمز معکوس و یا ستون‌های سختی گیر، میزان مصرف مواد شوینده را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد و نیاز به انجام مرحله خشک‌کردن نهایی خودرو به‌صورت دستی را به حداقل می‌رساند که موجب صرفه‌جویی فراوان در وقت و هزینه و همچنین بهبود خدمات ارائه‌شده و درنتیجه افزایش رضایتمندی مشتریان خواهد شد.

راهکار


بهتا با تسلط کافی بر خطرات ناشی از آلودگی آب مورداستفاده در کارواش‌ها و همچنین کیفیت لازم برای آب که منجر به یک شست‌وشوی بهینه در کنار صرفه‌جویی در مصرف آب و کاهش هزینه‌های عملیاتی شود، آمادگی دارد تا خدمات و محصولاتی برای تصفیه آب کارواش‌ها منطبق بر نیازشان ارائه کند.

بهتا جهت تأمین آب مناسب شست‌وشوی اتومبیل‌ها و همچنین طراحی و ساخت سیستم‌های بازیابی و استفاده مجدد آب، همراه واحدهای تجاری ارائه خدمات کارواش خواهد بود تا بتواند موجبات رضایت آنها و همچنین مشتریانشان را فراهم آورد.

برخی فناوری‌های به‌کاررفته در محصولات و خدمات تصفیه آب بهتا برای کارواش‌ها عبارت‌اند از:

 • اولترافیلتراسیون (UF)
 • اسمز معکوس (RO)
 • فیلترهای شنی
 • ستون‌های سختی گیری تبادل یونی
 • جذب سطحی
 • گندزدایی با اشعه فرابنفش (UV)
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با متخصصان تصفیه آب بهتا، با ما تماس بگیرید.