نمک سختی گیر رزینی

۴٫۸ از ۵ (۴ رای)

نمک سختی گیر رزینی
  • نمک سختی گیر رزینی
  • نمک سختی گیر رزینی
قیمت: تماس بگیرید

  • بالاترین میزان خلوص
  • مناسب جهت احیای رزین
  • قیمت مقرون به صرفه

نمک سختی گیر چیست؟


سیستم سختی گیر رزینی که وظیفه حذف عوامل سختی آب را بر عهده دارد با جذب یون‌های کلسیم و منیزیم و آزادسازی یون‌های سدیم، عملیات تبادل یونی را انجام می‌دهد. رزین تبادل یونی سختی گیر پس از مدتی از یون‌های عامل سختی آب اشباع شده و برای استفاده مجدد نیاز به احیا (regeneration) دارد. در عملیات احیا، یون‌های سخت کننده آب از سطح رزین جدا شده و سطح رزین مجددا توسط یون‌های سدیم پوشانده می‌شود. جهت تهیه محلول لازم برای عملیات احیای رزین از نمک استفاده می‌شود. نمک مورد استفاده در سختی گیر عموما از جنس همان نمک خوراکی با فرمول شیمیایی NaCl است که جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات ناشی از ناخالصی نمک و همچنین رسیدن به بالاترین میزان راندمان در عملیات احیای رزین، با خلوص بالایی تهیه می‌شود.

فرمول شیمیایی نمک سختی گیر

انواع نمک احیا رزین


به صورت کلی نمک مورد استفاده در احیا رزین سختی گیر به سه صورت سنگ نمک، نمک پودری و قرص نمک عرضه می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در ادامه به بررسی هر کدام از انواع نمک سختی گیر می‌پردازیم:

سنگ نمک سختی گیر


سنگ نمک به صورت طبیعی در رسوبات بزرگ نزدیک سطح زمین یافت می‌شود و معمولا بیش از ٪۹۸ آن را NaCl تشکیل می‌دهد. استفاده از سنگ نمک در احیای رزین سختی گیر از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است اما به دلیل وجود ناخالصی، مخزن حاوی رزین سختی گیر نیاز به شست و شوی دوره‌ای خواهد داشت.

نمک پودری سختی گیر


نمک پودری و کریستالی یک محصول طبیعی است که عمدتا از طریق تبخیر آب دریا به دست می‌آید. خلوص این نوع نمک عموما بیش از ۸۰ درصد بوده و بیشتر در سختی گیرهایی که دوره زمانی احیای طولانی تری دارند استفاده می‌شود تا نیاز به شست و شوی مخزن حاوی رزین تبادل یونی کاهش یابد.

قرص نمک سختی گیر


قرص نمک سختی گیر از فشرده‌سازی گرانول‌های کوچک سدیم کلرید در کنار یکدیگر تهیه می‌شود و خلوص بسیار بالایی (بیش از ٪۹۹) دارد. قرص نمک سختی گیر به دلیل خلوص بالا و نیز شکل ظاهری خود، به عنوان بهترین نوع نمک سختی گیر شناخته می‌شود. البته قیمت قرص نمک نسبت به دیگر انواع نمک سختی گیر بالاتر است.

نظرات

تا کنون نظری درباره این محصول ارسال نشده است.

اولین نظر را بنویسید

افزودن نظر

لطفا امتیاز خود به این محصول را وارد نمایید.

انصراف
در حال ارسال ...

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید به نمایش در خواهد آمد.