سدیم متا بی سولفیت (SMBS)

۴٫۳ از ۵ (۱۰ رای)

سدیم متا بی سولفیت (SMBS)
  • سدیم متا بی سولفیت (SMBS)
  • سدیم متا بی سولفیت (SMBS)
  • سدیم متا بی سولفیت (SMBS)
قیمت: تماس بگیرید

  • بالاترین میزان خلوص
  • قیمت مناسب
  • ضمانت اصالت کالا

سدیم متا بی سولفیت (SMBS) چیست؟


سدیم متا بی سولفیت (Sodium metabisulfite) یا SMBS یک ترکیب شیمیایی غیرآلی با فرمول شیمیایی Na2S2O5 است که با نام سدیم پیروسولفیت (Sodium Pyrosulfite) نیز شناخته می‌شود. این ماده به صورت جامد کریستالی یا پودر سفید رنگ در دسترس قرار دارد، اندکی بوی گوگرد می‌دهد و بوییدن آن برای سلامتی انسان مضر است. متا بی سولفیت سدیم ماده‌ای غیر قابل اشتعال است و تماس آن با پوست، بافت پوست انسان را تحریک می‌کند. از سدیم متا بی سولفیت یا SMBS در کاربردهایی نظیر صنایع داروسازی، صنایع تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، ظهور عکس، استخراج طلا، نگهداری محصولات غذایی، تصفیه آب و ... استفاده‌های فراوانی می‌شود.

ساختار شیمیایی متا بی سولفیت سدیم

سدیم متا بی سولفیت در تصفیه آب

کلر باقیمانده در آب پس از فرآیند کلر زنی علاوه بر مضراتی که برای سلامتی انسان دارد باعث آسیب شدید ممبران RO در یک سیستم آب شیرین کن شده و سطح ممبران را به سرعت از بین می‌برد. بنابراین کلر باقیمانده پیش از مصرف آب و یا پیش از ورود آن به ممبران RO دستگاه آب شیرین کن بایستی حذف شود. از متا بی سولفیت سدیم جهت حذف کلر باقیمانده در آب استفاده می‌شود. به صورت تئوری ۰٫۷۵ ppm از SMBS می‌تواند ۱٫۰ ppm کلر را خنثی کند اما به دلیل وجود اندکی ناخالصی در سدیم متابی سولفیت‌های تجاری و نیز امکان کامل نشدن واکنش شیمیایی حذف کلر، در عمل برای خنثی سازی هر ۱٫۰ ppm کلر آزاد از حدود ۱٫۵ ppm متا بی سولفیت سدیم استفاده می‌شود. در یک دستگاه آب شیرین کن معمولا SMBS پس از عبور آب از فیلتر کارتریج تزریق می‌شود تا فیلتر پیش تصفیه شنی و کربنی و همچنین فیلتر الیافی همچنان به کمک کلر گندزدایی شده و از رشد باکتری‌ها و جلبک‌ها در آنها جلوگیری شود. واکنش شیمیایی حذف کلر با استفاده از SMBS در آب به شرح زیر است:

Na2S2O5 + H2O → 2 NaHSO3

2 NaHSO3 + 2 HOCl → H2SO4 + 2 HCl + Na2SO4

کاربرد دیگر سدیم متا بی سولفیت در سیستم‌های آب شیرین کن استفاده از محلول آن در نگهداری و حفظ کیفیت ممبران RO در زمان‌هایی است که دستگاه آب شیرین کن برای مدت طولانی خاموش است. خاصیت SMBS در نگهداری و حفظ کیفیت ممبران RO آن را به ماده‌ای پرکاربرد در صنعت تصفیه آب تبدیل کرده است.

سدیم متا بی سولفیت در تصفیه آب

برندهای سدیم متا بی سولفیت تصفیه آب

متا بی سولفیت سدیم به شکل تجاری عموما به شکل پودری و با خلوص بالای ۹۸ درصد و با گرید خوراکی (Food Grade) عرضه می‌شود. کاربردهای متنوع SMBS در صنایع مختلف باعث شده تا شرکت‌های مختلفی در ایران و جهان به تولید صنعتی این ماده شیمیایی بپردازند. امروزه برندهای مختلف وارداتی چینی و ایرانی سدیم متا بی سولفیت در بازار ایران در دسترس می‌باشد.

سدیم متا بی سولفیت خوراکی پارس سولفیت

سدیم متا بی سولفیت خوراکی پارس سولفیت

شرکت شیمیایی پارس سولفیت واقع در شهرک صنعتی کاوه در سال ۱۳۶۷ تاسیس شد و امروزه به عنوان بزرگترین تولیدکننده متا بی سولفیت سدیم در کشور شناخته می‌شود. SMBS تولید این شرکت در خلوص متفاوتی عرضه می‌شود که گرید غذایی آن خلوصی بیش از ۹۷٫۵ درصد داشته و به وفور در صنعت تصفیه آب استفاده می‌شود. این محصول معمولا در کیسه‌های ۲۰ و ۲۵ کیلوگرمی به بازار عرضه می‌شود.

نظرات

تا کنون نظری درباره این محصول ارسال نشده است.

اولین نظر را بنویسید

افزودن نظر

لطفا امتیاز خود به این محصول را وارد نمایید.

انصراف
در حال ارسال ...

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید به نمایش در خواهد آمد.