مواد شوینده ممبران

۴٫۲ از ۵ (۶ رای)

مواد شوینده ممبران
  • مواد شوینده ممبران
  • مواد شوینده ممبران
قیمت: تماس بگیرید

  • بالاترین میزان اثرگذاری
  • دارای دو نوع اسیدی و قلیایی
  • قیمت مناسب

ماده شوینده ممبران چیست؟

رسوب گذاری روی ممبران به معنای تجمع ذرات و مواد آلی روی سطح یا درون منافذ ممبران RO یا ممبران نانوفیلتراسیون است. این ذرات می‌توانند از ترکیبات معدنی مانند کربنات کلسیم و سولفات‌های باریم، استرانسیوم و کلسیم و یا ذرات کلوئیدی و معلق، آلودگی‌های بیولوژیکی، اکسید فلزات و سیلیکا باشند. ایجاد رسوب روی ممبران می‌تواند منجر به کاهش میزان دفع نمک، افت فشار بیشتر و نیز کاهش دبی آب تولیدی دستگاه آب شیرین کن شود که تمام این موارد منجر به افزایش هزینه‌های عملیاتی تصفیه آب با سیستم آب شیرین کن خواهد شد.

رسوبات روی ممبران

به صورت کلی رسوبات روی ممبران را می‌توان به سه دسته رسوبات برگشت‌پذیر فیزیکی، رسوبات برگشت‌پذیر شیمیایی و رسوبات برگشت‌ناپذیر تقسیم کرد. رسوبات فیزیکی عمدتا توسط شست و شوی معکوس ممبران از بین می‌روند. رسوبات شیمیایی به رسوباتی گفته می‌شود که توسط فرآیندهای فیزیکی از بین نرفته اما همچنان قابل پاکسازی از روی سطح ممبران هستند. رسوبات برگشت‌ناپذیر نیز به رسوباتی گفته می‌شود که حضور آنها روی سطح و یا درون منافذ ممبران اجتناب ناپذیر است. مواد شوینده ممبران موادی هستند که از آنها جهت حذف رسوبات شیمیایی ممبران استفاده می‌شود.

مواد شست و شوی ممبران

انواع مواد شست و شوی ممبران


سازندگان مختلف ممبران RO هرکدام دستورالعمل‌ها و توصیه‌های متفاوتی برای شست و شوی ممبران خود ارائه می‌دهند و مواد شیمیایی بسیار متفاوتی از برندها و کیفیت‌های مختلف جهت شست و شوی ممبران ارائه می‌شود. اما به صورت کلی می‌توان مواد شوینده ممبران را به دو دسته زیر تقسیم کرد.

شوینده اسیدی ممبران


اسید شست و شوی ممبران به مواد شیمیایی شوینده ممبران که pH کم (در حدود ۲) دارند گفته می‌شود. این مواد برای از بین بردن رسوبات ناشی از کربنات کلسیم، فسفات کلسیم، سولفید آهن، سیلیکات‌های فلزی و اکسید فلزات به کار می‌روند. پایه مواد شوینده اسیدی ممبران می‌تواند اسید سولفوریک (H2SO4)، اسید فسفوریک (H3PO4)، هیدروژن کلرید (HCl) و در برخی موارد اسید سیتریک باشد.

شوینده قلیایی ممبران


قلیای شست و شوی ممبران به مواد شیمیایی شوینده ممبران که pH بالا (در حدود ۱۲) دارند گفته می‌شود. این مواد بیشتر برای از بین بردن رسوبات کلوئیدی، ذرات معلق آلی و رسوبات بیولوژیکی (Biofilm) ناشی از رشد و گسترش میکروارگانیسم‌های موجود در آب به کار می‌روند. معمولا در تهیه مواد قلیایی شست و شوی ممبران از سدیم هیدروکسید (NaOH) استفاده می‌شود.

زمان انجام عملیات شست و شوی ممبران (CIP)

عوامل زیادی در تعیین زمان دقیق شست و شوی ممبران از طریق CIP (Clean In Place) نقش دارند و بهترین روش برای مشخص کردن زمان انجام عملیات شست و شوی ممبران RO مراجعه به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های ارائه شده توسط سازندگان ممبران است اما بنابر یک قانون سرانگشتی می‌توان گفت در صورت بروز هر کدام از سه حالت زیر، زمان شست و شوی ممبران فرا رسیده است:

  • زمانی که داده‌های نرمالایز شده نشان از کاهش ۱۰ – ۱۵ درصدی دبی آب تصفیه شده سیستم آب شیرین کن دارد.
  • زمانی که داده‌های نرمالایز شده بیانگر کاهش ۱۰ – ۱۵ درصدی میزان دفع نمک توسط ممبران‌ها باشد.
  • زمانی که داده‌های نرمالایز شده نشانگر ۱۰ – ۱۵ درصد افزایش افت فشار بر روی ممبران‌ها باشد.

منظور از داده‌های نرمالایز شده، توجه به سایر پارامترهای موثر بر کیفیت و میزان آب خروجی دستگاه آب شیرین کن نظیر دما است. این عوامل بایستی در هنگام بررسی عملکرد سیستم، ثابت در نظر گرفته شوند.

عملیات شست و شوی ممبران

انتخاب مواد شوینده مناسب برای ممبران


تشخیص عوامل ایجاد رسوب روی ممبران کلید انتخاب ماده شوینده مناسب برای ممبران است. توجه به آنالیز آب ورودی به دستگاه آب شیرین کن برای این منظور بسیار کمک‌کننده است. صرفا اکتفا به TDS آب ورودی به سیستم می‌تواند احتمال خطا را بسیار افزایش داده و سبب بروز مشکلات بسیار زیادی نظیر از بین رفتن ممبران RO به دلیل انتخاب اشتباه ماده شوینده باشد. روش دقیق‌تر برای انتخاب ماده شوینده، بررسی ظاهری ممبران RO و نیز انجام آنالیز اتوپسی (Autopsy) ممبران است که اطلاعات کاملی از نوع رسوب و میزان آن در اختیار قرار می‌دهد. سپس با توجه به نوع رسوب ایجاد شده و بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط تولیدکنندگان مواد شست و شو می‌توان نوع ماده و نحوه شست و شوی ممبران RO را تشخیص داد.

تشخیص عوامل ایجاد رسوب روی ممبران

قیمت و خرید مواد شست و شوی ممبران

مواد شوینده بسیار متنوعی با قیمت‌های مختلف برای شست و شوی ممبران RO در دسترس هستند که بسته به برند، غلظت، تاریخ تولید، موارد مصرف و نیز میزان کارایی در حذف رسوبات ممبران می‌توانند قیمت‌های متفاوتی داشته باشند. صرفا توجه به قیمت مواد شوینده ممبران می‌تواند اثرات جبران ناپذیری به ممبران دستگاه آب شیرین کن و حتی کل سیستم وارد آورده و علاوه بر هزینه‌های بالای تعویض ممبران و سایر قطعات باعث توفق فرآیند تولید آب تصفیه شده شود. کارشناسان بهتا در هرلحظه آماده پاسخگویی و همراهی شما در انتخاب و خرید مواد شوینده ممبران RO با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت هستند.

تماس با ما

نظرات

تا کنون نظری درباره این محصول ارسال نشده است.

اولین نظر را بنویسید

افزودن نظر

لطفا امتیاز خود به این محصول را وارد نمایید.

انصراف
در حال ارسال ...

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید به نمایش در خواهد آمد.