کاستیک (سود پرک)

۴٫۶ از ۵ (۹ رای)

کاستیک (سود پرک)
  • کاستیک (سود پرک)
  • کاستیک (سود پرک)
  • کاستیک (سود پرک)
قیمت: تماس بگیرید

  • بالاترین میزان خلوص
  • قیمت مناسب
  • ضمانت اصالت کالا

کاستیک (سود پرک) چیست؟


سدیم هیدروکسید یک ترکیب شیمیایی غیرآلی با فرمول شیمیایی NaOH است که به آن کاستیک، سود پرک و سود سوزآور نیز می‌گویند. این ماده سفید رنگ از یون Na+ و OH- تشکیل شده است. قابلیت انحلال سدیم هیدروکسید در آب بالاست و در شرایط معمول، رطوبت و دی اکسید کربن هوا را به خود جذب می‌کند. تماس سدیم هیدروکسید خالص با پوست انسان باعث ایجاد سوختگی شیمیایی می‌شود. کاستیک کاربرد فراوانی در صنایع مختلف نظیر تصفیه آب، صنایع نفتی، تولید کاغذ، کاشی و سرامیک، صابون‌سازی و تولید سایر مواد شوینده دارد.

فرمول شیمیایی کاستیک (سود پرک)

تولید سود پرک


سدیم هیدروکسید در مقیاس تجاری معمولا به شکل مایع، گرانول جامد و یا ورق‌های نازک پرک شده به بازار عرضه می‌شود و عموما از طریق الکترولیز محلول نمک طعام (NaCl) تولید می‌شود. نکته مثبت این فرآیند شیمیایی تولید همزمان کاستیک و گاز کلر در فرآیند الکترولیز است. از این رو بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده کلر، به تولید سود پرک نیز می‌پردازند. در فرآیند الکترولیز مولکول سدیم هیدروکسید شکسته شده، یون سدیم آن با آب واکنش داده و کاستیک تولید می‌شود و کلر نیز به شکل گاز خارج می‌شود. البته روش‌های دیگری نیز جهت تولید کاستیک وجود دارد که نسبت به الکترولیز، صرفه اقتصادی کمتری دارند.

سود پرک خلوص بالا

کاستیک در تصفیه آب

در صنعت تصفیه آب تنظیم pH آب یکی از مواردی است که اهمیت فراوانی دارد و مواد شیمیایی فراوانی وجود دارند که جهت افزایش و یا کاهش pH و تنظیم آن در محدوده مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاستیک یک ماده قلیایی قوی بسیار یونیزه است که pH بالایی دارد و در تصفیه آب از آن به صورت کلی در جهت افزایش pH استفاده می‌شود.

در دستگاه آب شیرین کن جهت افزایش قابلیت حذف موادی نظیر کربن دی اکسید (CO2)، به آب ورودی به دستگاه سود پرک تزریق می‌شود. همچنین آب خروجی از دستگاه آب شیرین کن عموما خاصیت اسیدی داشته و در بسیاری از کاربردهای صنعتی برای جلوگیری از ایجاد خوردگی، پیش از استفاده pH آب با تزریق کاستیک تنظیم می‌شود.

در سیستم‌های دیونایزر صنعتی که از ستون‌های رزین کاتیونی و آنیونی بهره می‌برند، جهت احیای رزین آنیونی از محلول سود پرک کاستیک استفاده می‌شود.

در سیستم‌های تصفیه آب اولترافیلتراسیون نیز جهت انجام عملیات پاک سازی شیمیایی (Chemical Cleaning) ماژول اولترافیلتراسیون و حذف رسوبات آلی روی سطح ممبران از محلول سود پرک استفاده می‌شود.

سود پرک خلوص بالا

نظرات

تا کنون نظری درباره این محصول ارسال نشده است.

اولین نظر را بنویسید

افزودن نظر

لطفا امتیاز خود به این محصول را وارد نمایید.

انصراف
در حال ارسال ...

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید به نمایش در خواهد آمد.