کربن اکتیو (زغال فعال)

۴٫۷ از ۵ (۳ رای)

کربن اکتیو (زغال فعال)
 • کربن اکتیو (زغال فعال)
 • کربن اکتیو (زغال فعال)
 • کربن اکتیو (زغال فعال)
قیمت: تماس بگیرید

 • قابل ارائه در سه نوع پودری، گرانول و میله‌ای
 • عرضه شده از بهترین برندها
 • ضمانت اصالت کالا

کربن اکتیو یا زغال فعال چیست؟

کربن اکتیو (Activated Carbon) که به آن زغال فعال یا کربن فعال نیز می‌گویند، شکل خامی از گرافیت (ماده سازنده مغز مداد) است. تفاوت زغال فعال با گرافیت در داشتن ساختاری ناکامل و تصادفی است که بسیار متخلخل بوده و شامل طیف گسترده‌ای از اندازه حفرات، از شکاف‌های قابل مشاهده تا ابعاد مولکولی است. ساختار کربن فعال به گونه‌ای است که در وزن کم، مساحت سطحی بسیار زیادی داشته و در بین مواد شناخته شده، بالاترین میزان حجم تخلخل را دارد. به عنوان مثال حدود ۳ گرم از یک زغال فعال مرغوب، مساحت سطحی بزرگتر از یک زمین فوتبال دارد. این ویژگی به کربن اکتیو قدرت جذب سطحی طیف وسیعی از ترکیبات را می‌دهد.

ساختار متخلخل کربن اکتیو

کربن فعال از چه موادی ساخته می‌شود؟

کربن اکتیو می‌تواند از مواد گوناگونی ساخته شود. به عبارت دیگر هر ماده‌ای که درصد عنصر کربن در آن بالا باشد، امکان ساخت زغال فعال را فراهم می‌کند. امروزه در ساخت کربن اکتیو برای مصارف صنعتی عمدتا از پوسته نارگیل، چوب، زغال سنگ و همچنین زغال پسته و بادام استفاده می‌شود. نوع ماده خام سازنده کربن فعال تاثیر مستقیمی بر کیفیت، ویژگی‌ها و عملکرد زغال فعال نهایی خواهد داشت. فرآیند ساخت کربن اکتیو از این مواد شامل دو مرحله عملیات شیمیایی و عملیات حرارتی است.

استفاده از پوست نارگیل در ساخت کربن اکتیو

انواع کربن اکتیو

سایز ذرات زغال فعال عموما بر حسب میلی‌متر یا مش (Mesh) بیان می‌شود. در اندازه گیری بر اساس مش، عدد عنوان شده بیانگر تعداد حفرات موجود در یک غربال (Sieve) در یک اینچ است. برای مثال کربن فعال با مش ۸×۳۰ بیانگر نوعی از کربن فعال است که در یک وزن مشخص از آن، حداقل ۹۳ درصد وزنی از ذرات کربن اکتیو بزرگتر از مش سایز ۳۰ (۰٫۶ میلی متر) و حداقل ۹۰ درصد وزنی از ذرات کربن اکتیو کوچکتر از سایز مش ۸ (۲٫۳۶ میلی متر) هستند. بر این اساس کربن اکتیو به سه دسته پودری، گرانول و میله‌ای تقسیم می‌شود.

 • کربن اکتیو گرانول

  کربن اکتیو گرانول
  (Granular Activated Carbon)


  کربن اکتیو گرانول یا GAC دارای ذراتی به شکل نامنظم و ابعادی در حدود ۰٫۲ تا ۵ میلی متر است. در صنعت تصفیه آب معمولا از کربن فعال با سایز مش ۸×۳۰ یا ۱۲×۴۰ استفاده می‌شود. کربن فعال گرانول در کاربردهای مربوط به فاز مایع و فاز گاز استفاده می‌شود.

 • کربن اکتیو پودری

  کربن اکتیو پودری
  (Powder Activated Carbon)


  کربن اکتیو پودری یا PAC ذراتی کوچکتر از کربن فعال گرانول و ابعادی کمتر از سایز مش ۸۰ (۰٫۱۸ میلی متر) دارد. از زغال فعال پودری عموما در کاربردهای مربوط به فاز مایع و نیز تصفیه گاز دودکش استفاده می‌شود.

 • کربن اکتیو میله‌ای

  کربن اکتیو میله‌ای
  (Extruded Activated Carbon)


  کربن اکتیو میله‌ای یا EAC به ذرات کربنی گفته می‌شود که به شکل استوانه‌ای اکسترود شده‌اند. قطر این ذرات در حدود ۰٫۸ تا ۵ میلی متر است و عموما به دلیل افت فشار کمتر، مقاومت مکانیکی بالاتر و خاکستر کمتر، از آن در کاربردهای مربوط به فاز گاز استفاده می‌شود.

زغال فعال و کاربردهای آن

ویژگی‌های بی‌نظیر و خاصیت جذب سطحی بسیار بالای کربن اکتیو باعث شده تا از آن در کاربردهای گوناگون استفاده شود. برخی از کاربردهای بسیار مهم کربن فعال در ادامه آمده است:

 • تصفیه آب و پساب
 • صنایع غذایی
 • صنایع دارویی و آرایشی بهداشتی
 • تصفیه هوا
 • صنایع خودروسازی
 • تصفیه نیشکر
 • تولید مواد نوشیدنی
 • صنایع نساجی
کاربردهای کربن اکتیو

کربن اکتیو در تصفیه آب

امروزه کربن فعال به عنوان یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند تصفیه آب شناخته می‌شود. بر اساس تحقیقات بسیار گسترده صورت گرفته، کربن اکتیو به صورت موثر قابلیت حذف حدوده ۶۰ – ۸۰ درصد مواد شیمیایی موجود در آب، کاهش حداکثری حدود ۳۰ درصد این مواد و تاثیر متوسط بر روی حدود ۲۲ درصد مواد شیمیایی موجود در آب را دارد.

 • حذف کلر آزاد


  کلر یکی از قوی‌ترین و موثرترین مواد شیمیایی جهت گندزدایی و تصفیه آب است که به وفور از آن استفاده می‌شود. استفاده از کلر سبب ایجاد بو و مزه نامطبوع آب می‌شود. کربن اکتیو می‌تواند تا حدود ۹۵٪ کلر آزاد موجود در آب را توسط فرآیند جذب سطحی حذف کند.

 • حذف فرآورده‌های کلر


  استفاده از کلر در گندزدایی و تصفیه آب سبب ایجاد محصولات جانبی دیگری نظیر تری هالومتان‌ها (THMs) در آب می‌شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، تری هالومتان‌ها موادی سرطان‌زا محسوب می‌شوند. کربن اکتیو بیشترین تاثیر را در حذف این مواد دارد.

 • حذف آفت‌کش‌ها


  آفت‌کش‌ها موادی هستند که جهت کنترل آفات در کشاورزی از آنها استفاده می‌شود. استفاده روزافزون از این مواد سبب ورود آنها به منابع آب زیرزمینی و رودخانه‌ها و دریاها شده است. از کربن اکتیو جهت حذف حدود ۱۴ گونه آفت‌کش رایج از آب استفاده می‌شود.

 • حذف علف‌کش‌ها


  علف‌کش‌ها موادی هستند که در کشاورزی از آنها جهت جلوگیری از رشد علف‌های هرز استفاده می‌شود و امروزه به دلیل استفاده فراوان، به منابع آبی زیرزمینی نفوذ کرده‌اند. کربن اکتیو توانایی بسیار موثری در حذف علف‌کش‌ها به خصوص آترازین (Atrazine) از آب دارد.

 • حذف نیترات


  نیتروژن موجود در نیترات برای رشد گیاهان بسیار ضروری است. استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی سبب نفوذ نیترات به منابع آبی شده است که برای سلامت انسان خطرساز است. کربن فعال می‌تواند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد نیترات موجود در آب را حذف کند.

 • حذف فسفات


  فسفات به عنوان یک بازدارنده قوی در برابر خوردگی شناخته می‌شود و تا کنون خطری ناشی از سطح بالای آن گزارش نشده است. در تصفیه خانه آب شهری برای جلوگیری از خوردگی سیستم لوله‌کشی به آب فسفات اضافه می‌کنند. زغال فعال قابلیت حذف ۷۰ تا ۹۰ درصد فسفات را دارد.

 • حذف لیتیوم


  لیتیوم معمولا در مقادیر کم به صورت طبیعی در منابع آبی وجود دارد و تاکنون هیچ نتایجی از تاثیرات مضر لیتیوم بر سلامت انسان گزارش نشده است. در هر صورت کربن اکتیو توانایی حذف ۷۰ تا ۹۰ درصد لیتیوم موجود در آب را دارد.

 • حذف ترکیبات دارویی


  استفاده فراوان از ترکیبات دارویی و تخلیه فاضلاب به رودخانه‌ها سبب شناسایی مقادیر بسیار کمی از این ترکیبات در آب‌های زیرزمینی و رودخانه‌ها شده است. کربن اکتیو می‌تواند به صورت موثر حدود ۹۵ درصد ترکیبات دارویی موجود در آب را از آن حذف کند.

  کربن اکتیو و پارامتر عدد یدی


  کیفیت و کارایی کربن اکتیو در تصفیه آب توسط پارامترهای متعددی نظیر چگالی ظاهری، میزان تخلخل، pH، رطوبت، مقدار خاکستر، مساحت سطح کربن فعال و ... مشخص می‌شود. اما یکی از مهمترین پارامترها در تعیین کارایی کربن تصفیه آب، عدد یدی (Iodine Number) است. عدد یدی پارامتری است که تخمینی از میزان تخلخل کربن اکتیو و مساحت سطح آن ارائه می‌دهد. عدد یدی به صورت میزان ید جذب شده بر حسب میلی‌گرم در یک گرم کربن اکتیو در زمانی که غلظت ید در آب تصفیه شده برابر با ۰٫۰۲ مول بر لیتر باشد، تعریف می‌شود. هرچه عدد یدی بیشتر باشد، کربن فعال تصفیه آب مساحت سطح و تخلخل بیشتری داشته و برای جذب مواد آلی با ضریب جذب کمتر و اندازه مولکول کوچکتر مناسب‌تر است. کربن فعال با عددی یدی کمتر نیز حفرات بزرگتری داشته و برای حذف مواد آلی با اندازه مولکول بزرگتر مناسب‌تر است.

  کربن اکتیو و پارامتر عدد یدی

  کربن تصفیه آب جاکوبی (Jacobi Activated Carbon)

  شرکت جاکوبی در سال ۱۹۱۶ توسط یک مهاجر آلمانی به نام فردیناند آدولف ویلهم جاکوبی در زمینه تولید مواد شیمیایی در سوئد تاسیس شد. شرکت جاکوبی در سال ۱۹۶۵ میلادی تولید کربن اکتیو را آغاز کرد. کیفیت بالای کربن اکتیو جاکوبی در طی سال‌های متمادی و نیز توسعه محصول و فروش بالای آن در مناطق مختلف جهان، جاکوبی را امروزه به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کربن اکتیو (زغال فعال) در سطح جهان تبدیل کرده است. دو محصول Aquasorb1000 و Aquasorb2000 به عنوان مشهورترین و پرکاربردترین محصولات جاکوبی در تصفیه آب شناخته می‌شوند که به دلیل کیفیت فوق‌العاده و قیمت مناسب، در بسیاری از کاربردهای تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو مدل Aquasorb1000 و Aquasorb2000 معمولا در بسته بندی‌های ۲۵ کیلوگرمی یا ۵۰۰ کیلوگرمی عرضه می‌شوند.

  کربن تصفیه آب جاکوبی

  مشخصات فنی کربن اکتیو (زغال فعال)

  • برند و کشور سازندهجاکوبی سوئد، جاکوبا چین، نوریت هلند، ادلر اتریش
  • نوعقابل ارائه به صورت پودری، گرانول و میله‌ای
  • میزان رطوبتحداکثر ۵٪
  • مقدار خاکستر کلحداکثر ۱۵٪
  • میزان رطوبت پذیریحداقل ۹۹٪

  نظرات

  تا کنون نظری درباره این محصول ارسال نشده است.

  اولین نظر را بنویسید

  افزودن نظر

  لطفا امتیاز خود به این محصول را وارد نمایید.

  انصراف
  در حال ارسال ...

  نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید به نمایش در خواهد آمد.